forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam Empty
PostSubject: 100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam   100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:43 pm

100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam

--------------------------------------------------------------------------------

100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam

Kjo ėshtė rezymeja e 100 veēorive me tė cilat Muhammedi, alejhi's selam u shqua nga pejgamberėt tjerė.

100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam

A) Gjėra me tė cilat All-llahu xh.sh. e nderoi atė personalisht nė kėtė dynja.

1. Mori besė pėr tė nga tė gjithė pejgamberėt, alejhimu's selam se do ta besojnė.
2. Ithtarėt e librit (ēifutėt dhe tė krishterėt) ishin nė dijeni tė plotė pėr tė.
3. Ishte pejgamber kur Ademit, alejhi's selam ende nuk i qe dhėnė shpirti.
4. Ishte i pari i muslimanėve.
5. Ishte vula e pejgamberėve, alejhimu's selam.
6. Ishte pejgamberi i fesė islame.
7. Kishte mė shumė tė drejtė nė pejgamberė se sa popujt e tyre.
8. Kishte mė shumė tė drejtė nė muslimanėt se sa ata nė vetveten e tyre ndėrsa gratė e tij ishin nėna tė besimtarėve.
9. Ishte dhuratė, qė All-llahu xh.sh. ua dhuroi njerėzimit.
10. Ishte krijesa mė e mirė dhe zotėriu i njerėzimit.
11. Respekti dhe dhėnia e besės atij ėshtė sikurse respekti dhe dhėnia e besės All-llahut Fuqiplotė.
12. Besimi nė tė ėshtė paralel me besimin nė All-llahun xh.sh.
13. Ėshtė mėshirė pėr mbarė botėt.
14. Ėshtė ruajtės pėr ummetin e vet.
15. Shpallja e tij ėshtė gjithėpėrfshirėse.
16. All-llahu xh.sh. e ka marrė pėrsipėr ruajtjen dhe mbrojtjen e tij.
17. All-llahu xh.sh. ka garantuar ruajtjen e fesė sė tij.
18. Betimi nė jetėn e tij.
19. Betimi nė qytetin e tij.
20. Betimi pėr tė.
21. Nuk e ka thirre nė emėr.
22. Ėshtė pėrmendur i pari prej pejgamberėve.
23. Ndalimi qė tė thirret nė emėr.
24. Nuk ngritet zėri mbi zėrin e tij.
25. Dhėnia e sadakasė para se tė flisnin me tė por kjo mė vonė u anulua.
26. All-llahu xh.sh. e ka bėrė dritė-nur.
27. Njė pjesė e legjislacionit tė tij ėshtė obliguar nė qiell.
28. Pėrgjigjen pėr tė e ka marrė pėrsipėr All-llahu xh.sh.
29. Vazhdimi i rėnies salavat pėr tė.
30. Israja dhe Miraxhi me tė.
31. Mrekullitė e tij.
32. All-llahu xh.sh. ia ka falur tė gjitha mėkatet.
33. Depozitimi i lutjes sė tij pėr Ditėn e Kiametit.
34. I janė dhėnė fjalėt e shkurtra por kuptimplota (oratoria).
35. I janė dhėnė ēelėsat e pasurisė sė tokės.
36. Karini (xhini shoqėrues) i tij e ka pranuar Islamin.
37. Ėshtė ndihmuar me frikė kundėr armikut nė distancėn njė mujore.
38. Dėshmia e All-llahut xh.sh. dhe melaikeve pėr tė.
39. Pozita e tij si imam i pejgamberėve nė Kuds.
40. Shekulli i tij shekulli mė i mirė i njerėzimit.
41. Sipėrfaqja nė mes shtėpisė dhe minberit tė tij ėshtė kopsht prej kopshteve tė Xhennetit.
42. Ēarja e hėnės i ėshtė dhėnė si mrekulli.
43. Sheh edhe pas shpine.
44. Ėndrrat e tij janė tė vėrteta.
45. I janė prezantuar pejgamberėt me popujt e tyre.
46. Vula e pejgamberllėkut i ėshtė vėnė nė mes tė krahėve.
47. I janė dėftuar disa nga sekretet e sė ardhmes (gajbit).

B) Gjėrat me tė cilat All-llahu xh.sh. e nderoi nė ahiret.

48. E pėrshkroi me dėshmi.
49. I ėshtė mundėsuar ndėrmjetėsimi.
50. I pari qė ringjallet.
51. Ėshtė prijės (imam) dhe ligjėrues i pejgamberėve.
52. Tė gjithė pejgamberėt janė nėn flamurin e tij.
53. I pari qė e kalon Siratin.
54. I pari qė troket derėn e Xhennetit.
55. I pari qė hyn nė Xhennet.
56. I ėshtė dhėnė vesileja (pozita mė e lartė nė Xhennet) dhe fadileja.
57. I ėshtė dhėnė mekami mahmud (ndėrmjetėsimi mė i madh).
58. I ėshtė dhėnė Keutheri, i cili ėshtė lum nė Xhennet.
59. I ėshtė dhėnė flamuri i falėnderimit.
60. Do ta ketė njė karrige nė tė djathtė tė Arshit.
61. Ėshtė pejgamberi me mė sė shumti pasues.
62. Eshte zoteriu i tere njerezimit ne Diten e Kijametit.
63. Ėshtė i pari qė ndėrmjetėson dhe ndėrmjetėsohet.
64. Ėshtė pėrgėzues i njerėzve nė ditėn kur edhe pejgamberėt shkojnė tek ai.
65. Gjėrat me tė cilat frymėzohet gjatė kohės sa ėshtė nė sexhde para Arshit janė gjėra qė askujt as mė parė dhe as mė pas nuk do t'i jepen.
66. Minberi i tij do tė jetė mbi kroin e tij.

C) Gjėrat me tė cilat e nderoi nė ummetin e tij.

67. Ėshtė ummeti mė i mirė.
68. All-llahu xh.sh.i ka quajtur muslimanė dhe i ka veēuar me Islam.
69. All-llahu xh.sh. ua ka pėrsosur fenė dhe ua ka plotėsuar dhuntinė.
70. All-llahu xh.sh. ua ka larguar vėshtirėsitė.
71. Namazi i Isait pas imamit musliman.
72. U janė lejuar preja dhe plaēka e luftės.
73. Safat e tyre janė bėrė sikurse safat e melaikeve.
74. Tejemmumi dhe namazi kudo nė tokė.
75. Veēimi me Ditėn e Xhuma.
76. Veēimi me kohėn e pėrmbushjes sė duasė Ditėn e Xhuma.
77. Veēimi i tyre me Natėn e Kadrit.
78. Ummeti i tij janė dėshmitarėt e All-llahut xh.sh. nė tokė.
79. Janė tė pėrshkruar fisnikėrisht nė fetė e mėparshme (shpalljet-librat e mėhershme).
80. Nuk shkatėrrohen me uri dhe as qė mundet ndonjė armik i jashtėm ta shkatėrrojė rrėnjėsisht.
81. Ėshtė veēuar me namazin e jacisė.
82. Beson nė tė gjithė pejgamberėt.
83. Ėshtė ruajtur nga shkelja e sė drejtės sė All-llahut xh.sh.
84. Njė grup ende vazhdon nė tė vėrtetėn.

D) Gjėra me tė cilat All-llahu xh.sh. e ka nderuar ummetin e tij nė ahiret.

85. Dėshmues pėr pejgamberėt kundėr popujve tė tyre.
86. Tė parėt qė e kalojnė Siratin.
87. Tė parėt qė hyjnė nė Xhennet.
88. Veēimi me hyrjen nė Xhennet nėpėrmjet derės ejmen (tė djathtė).
89. Do tė shpaguhet (kursehet nga zjarri i Xhehennemit) me ummete tjera.
90. Nga shenjat e abdesit vezullojnė.
91. Janė nė numėr mė sė shumti nė Xhennet.
92. All-llahu xh.sh.do ta bėjė tė kėnaqur Pejgamberin e Tij nė ummetin e vet.
93. Shumėfishimi i shpėrblimit edhe pse pak vepra.
94. Tėrė ummeti hyjnė nė Xhennet pėrveē atyre qė me mėkatet e tyre refuzojnė tė hyjnė nė Xhennet.
95. Ndėrmjetėsimet e shumta nė ummetin e tij.
96. Dėshira e pabesimtarėve pėr tė qenė muslimanė.
97. Janė tė fundit nė dunja por tė parėt nė ahiret.
98. Njė shifėr e madhe hyjnė nė Xhennet pa llogari.
99. Kanė shenje me tė cilėn e njohin Zotin e tyre.
100. Nė kėtė ummet do tė ketė zotėrinj tė Xhennetit.

Pėrshėndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokėt dhetėrė pasuesit e tij gjer nė amshim!
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
100 veēori tė Muhammedit alejhi's selam
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: |Feja Islame | :: Feja Dhe shoqria-
Jump to: