forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Vaji i ulliritit(zejt,zejtun)

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Vaji i ulliritit(zejt,zejtun) Empty
PostSubject: Vaji i ulliritit(zejt,zejtun)   Vaji i ulliritit(zejt,zejtun) Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:23 pm

Vaji i ulliritit(zejt,zejtun)

Druri i ullirit ėshtė bekuar nė Kur'an,kurse dega e ullirit simbolizon paqen.Vaji i ullirit nxirret nga frutat e pjekur tė drurit tė ullirit tė familjes Oleacea.Qendr e kultivimit tė tyre ėshtė bazeni i Mediteranit qė shkon nėpėr Lindjen e Mesme dhe Evropėn Jugore.Ka gjithashtu eshte nė vendet e Afrikės Veriore,si:Marok dhe Tunis.

Ebu Hurejre,r,a,ka shėnuar se i Dėrguari i All-llahut,s,a,v,s,ka thėnė:''Pėrdorni vajin e ullirit si ushqim dhe melhem,sepse ai nxirret nga druri i bekuar''.Vaji i ullirit ėshtė i nxehtė dhe pėrmban lagėshtin e shkallės sė parė.Cilėsia e vajit varet nga cilėsia e ullinjve kur tė shtypen.Vaji mė i mirė nxirret nga ullinjtė e pjekur plotėsisht,por kur tė nxirret nga ullinjtė e papjekur mirė japin vaj qė ka cilėsi ndėrmjet kėtyre dyve qė u pėrmendėn,kurse vaji i nxjerrė nga ullinjt e zij e siguron temperaturė dhe lagėshti mesatare.

Pirja e vajit tė ullirit pėrdoret nė shėrimin e helmimit me ushqime,i vė nė lėvizje zorrėt dhe i nxjerr jashtė bubat(glistrat) e zorrėve.Sa mė i vjetėr tė jetė vaji,ka temparaturė nė shkall mė tė lartė dhe efektshmėri mė tė madhe nė zbėrthimin e substancave.Pėrpos metodės sė shtypjes,vaji i ullirit mund tė nxirret edhe me anė tė procesit ė ndarjes sė ujit (dehidrogjenizimi)dhe nė atė rast natyra e tij ėshtė mė pak e nxehtė,mė e butė dhe ėshtė me efikase.Tė gjitha llojet e vajrave e zbusin lėkurėn dhe e ngadalėsojnė procesin e zbardhjes sė flokėve (thnijat).Uji i kripur i ullinjve tė mbetur pėrdoret nė raste tė djegies sė lėkurės,e pengon krijimin e flluskave(fshikave)nė lėkurė,forcon mishin e dhėmbėve dhe ėshtė i mirė pėr pėr pezmatimet herpetike dhe pėr disa gjendje alergjike tė lėkurės(Urticaria),
Gjethet e ullirit pėrdoren nė sėmundjet infektive,duke pėrfshirė pezmatimet lokale tė lėkurės qė shoqėrohen me skuqje lėkure,ekcamin dhe tė thatė qė shkaktohen nga kafshimi i brejtėsve tė ndryshėm.Pėrtypja e kėtyre gjetheve pėrdoret nė shėrimin e pezmatimeve kėrpudhore nė gojė(Aphtabous stomatits) ose nė buzė dhe pėrdoret edhe nė shėrimin e tė thatėve tė thelluar,tė kruarjes sė pėrgjithshme dhe pezmatimit tė lėkurės(cnidosis),njėsoj si edhe nė kontrollin e djersitjes sė tepėrt.

Shkėputur nga libri ''Mjekėsia e tė Dėrguarit Muhammad a.s''
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Vaji i ulliritit(zejt,zejtun)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Shkenc-
Jump to: