forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah Empty
PostSubject: Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah   Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:20 pm

Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah

E vėrteta dhe realiteti
Psikologu Holandez Vander Hoven nė pėrpjekjet e tij studimore nė fushėn e psikologjisė, ka informuar publikun rreth zbulimit tė tij tė fundit mbi efektin e tė lexuarit tė Kur’anit si dhe pėrsėritjen e fjalės ALLAH. Ai ka pohuar se ky zbulim nuk ėshtė vetėm pėr pacientin nė veēanti, mirėpo pėr tė gjithė njerėzit nė pėrgjithėsi.
Profesori holandez Vander, ka konfirmuar se zbulimi i tij ėshtė i bazuar nė studime dhe hulumtime tė shumta, njėherit ėshtė zbatuar edhe nė shumė pacientė, prej njė periudhe tre vjetore.
Disa nga pacientėt e tij nuk qenė fare muslimanė, disa tė tjerė nuk flitnin gjuhėn arabe dhe megjithatė, ishin tė kėrkuar qė ta shqiptonin qartazi fjalėn Allah, nė mėnyrė qė ta gjenin shėrimin. Tė arriturat ishin mahnitėse, e nė veēanti mbi ata qė vuanin nga brengosja, hidhėrimi dhe presioni.
E pėrditshmja saudite "El-Vatan", ka bėrė tė njohur raportin e psikologut holandez, nė tė cilin thuhet: "Ata, tė cilėt kanė mundėsi ta lexojnė shkrimin arab si dhe ata, tė cilėt lexojnė Kur’anin rregullisht, janė tė mbrojtur nga sėmundjet psikike, tė tillėt janė muslimanėt."
Psikologu, shpjegoi se ēdo shkronjė nė fjalėn Allah ka ndikim pozitiv nė shėrimin e sėmundjeve mendore. Nė studimin e tij, ai pohoi se ēdo shkronjė posedon karakteristikat e veta, p.sh.:
Shkronja e parė e fjalės Allah, ėshtė: (A). Kjo shkronjė ėshtė e lėshuar nga sistemi frymėmarrės dhe nė tė njėjtėn kohė bėnė kontrollimin e frymėmarrjes.
Ai shtoi se shqiptimi i bashkėtingėllores (L), ashtu sikurse nė gjuhėn arabe, zbutė sistemin e frymėmarrjes pėr disa momente, dhe atė kur gjuha ndeshet me pjesėn e sipėrme tė nofullės me njė ndalje nė mes, dhe kėtė ndalje fillon ta pėrsėris vazhdimisht.
Ndėrsa, sa i pėrket shqiptimit tė shkronjės sė fundit, pra shkronja (H), ku pėrmes sė cilės shkaktohet njė kontakt nė mes tė mushkėrive dhe zemrės, dhe ky kontakt apo takim kontrollon dhe verifikon te rrahurat e zemrės.
Ajo qė mė sė shumti na tėrheq vėmendjen ėshtė se, ky psikolog nuk i takon besimit islam, mirėpo ėshtė i dhėnė shumė pas shkencave islame si dhe ėshtė duke bėrė hulumtime nė fshehtėsitė e Kur’anit.
Allahu i Madhėrishėm thotė: “Ne do t’u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t’u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?” (Fussilet, 53)
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Zbulimi I Psikologut Vandar Hoven mbi fjalen Allah
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Shkenc-
Jump to: