forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Mrekullitė nė trupin tonė

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Mrekullitė nė trupin tonė Empty
PostSubject: Mrekullitė nė trupin tonė   Mrekullitė nė trupin tonė Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:14 pm

Mrekullitė nė trupin tonė

"Njė sy gjysėm i zhvilluar nuk mund tė shoh"


Syri ėshtė njėra prej dėshmive mė tė dukshme se gjallesat janė krijuar. Tė gjitha organet e tė pamurit, duke pėrfshirė sytė e shtazėve dhe syrin e njeriut, kanė njė projektim tejet mahnitės dhe tė pėrkryer. Ky organ i jashtėzakonshėm ėshtė aq shumė kompleks sa qė tejkalon madje edhe pajisjet mė tė sofistikuara nė botė.
Syri i njeriut ėshtė njė sistem shumė i komplikuar qė pėrbėhet prej bashkimit tė nja 40 komponenteve tė veēanta. Le tė marrim parasysh vetėm njėrėn prej kėtyre komponenteve: pėr shembull, thjerra. Zakonisht nuk e kuptojmė, por ajo qė na mundėson qė t’i shohim gjėrat qartė ėshtė pėrqendrimi i vazhdueshėm automatik i thjerrės. Poqese dėshironi, mund tė bėni njė eksperiment tė vogėl nė lidhje me kėtė: mbani gishtin tuaj tregues lart. Pastaj shikoni nė majėn e gishtit tuaj, pastaj nė murin pas tij. Sa herė qė tė shikoni nga gishti juaj nė mur do tė ndjeni njė pėrshtatje.
Kjo pėrshtatje bėhet nga muskuj tė vegjėl pėrreth thjerrės. Sa herė qė tė shikojmė diēka, kėta muskuj hyjnė nė veprim dhe na mundėsojnė tė shohim atė qė shikojmė qartė duke ndryshuar trashėsinė e thjerrės dhe duke e kthyer atė nė kėndin e duhur nė raport me dritėn. Thjerra bėn kėtė pėrshtatje nė ēdo sekond tė jetės sonė dhe nuk gabon kurrė. Fotografėt bėjnė pėrshtatjet e njėjta nė kamerat e tyre me dorė dhe nganjėherė iu duhet tė mundohen mjaft kohė pėr tė gjetur fokusin e duhur. Gjatė 10 deri 15 viteve tė fundit, teknologjia bashkėkohore ka prodhuar kamera me fokus automatik, por asnjė kamerė nuk mund tė pėrqendrohet aq shpejtė sikurse syri. Nė mėnyrė qė syri tė shoh, 40 apo rreth 40 komponente themelore tė cilat e pėrbėjnė atė duhet tė jenė tė pranishme nė tė njėjtėn kohė dhe tė punojnė sė bashku nė mėnyrė tė pėrkryer. Thjerra ėshtė vetėm njėra prej tyre. Poqese tė gjitha pjesėt tjera pėrbėrėse siē janė kornea, irida, bebėza, retina dhe muskujt e syrit janė tė gjitha tė pranishme dhe funksionojnė siē duhet, por vetėm kapaku i syrit mungon, atėherė syri sė shpejti do tė pėsojė dėmtim tė rėndė dhe do tė pushojė sė kryeri funksionin e tij. Nė tė njėjtėn mėnyrė, poqese tė gjitha nėnsistemet ekzistojnė por prodhimi i lotėve ndėrpritet, atėherė syri do tė thahet dhe do tė verbohet brenda disa orėve.
Pretendimi “i zvoglueshmėrisė/reduktimit” i teorisė sė evolucionit humbet tėrė kuptimin pėrballė strukturės sė komplikuar tė syrit. Arsyeja qėndron nė atė se pėr tė funksionuar syri, tė gjitha pjesėt e tij duhet tė jenė tė pranishme njėkohėsisht. Njė shkencėtar evolucionist e pranon kėtė tė vėrtetė: Veēoria e pėrbashkėt e syve dhe e krahėve ėshtė se ato mund tė funksionojnė vetėm nėse janė plotėsisht tė zhvilluara. Me fjalė tė tjera, njė sy gjysėm i zhvilluar nuk mund tė shoh; njė zog me krahė gjysėm tė zhvilluar nuk mund tė fluturojė. 13
Kjo dėshmon se syri ėshtė shfaqur papritur dhe i plotė me tė gjitha komponentet e tij tė padėmtuara. Kjo domethėnė se syri ėshtė krijuar prej Allahut nė mėnyrė tė pėrkryer pikėrisht sikurse edhe tė gjitha organet tjera tonat. Nė Kur’an theksohet se tė pamurit u ėshtė dhuruar gjallesave prej
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Mrekullitė nė trupin tonė
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Shkenc-
Jump to: