forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm Empty
PostSubject: Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm   Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:10 pm

Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm

Mjalti ėshtė ushqimi mė i mrekullueshėm qė na ka falur Allahu. Asnjė lloj sheqeri nuk pėrmban dritėn e diellit tė pėrpara shumė muajve, asnjė ėmbėlsirė nuk pėrmbledh nė vetvete erėn origjinale tė mollės, portokallit, blirit apo jonxhės, pėrveē mjaltit.


Mjalti ėshtė njėkohėsisht njė anticeptrik i mirė. Nė njė mjaltė “tė pjekur” mirė, bakteret nuk mund tė rrinė mė tepėr se 2 orė. Nė njė varrezė tė vjetėr tė mbretit tė Egjiptit ėshtė gjetur mjaltė 3300 vjeēar, i cili me gjithė kalimin e shumė viteve ishte forcuar, i kishte ndryshuar ngjyra, por nuk i kishte humbur natyraliteti.
Nektari i mjaltit ėshtė njė ushqim i jashtėzakonshėm nė ēdo pikė tė tė cilit ruhen mineralet, enzimat dhe lėndėt e tjera ushqyese si hekuri, bakri, magnezi, potasiumi, fosfori, proteinat dhe vitaminat. Pėr tė sėmurėt e diabetit megjithėse sheqeri ėshtė njė ushqim vdekjeprurės, te mjalti nuk ekziston njė rrezik i tillė. Ai pastron gjakun, rregullon qarkullimin e tij, ndihmon nė shėrimin e sėmundjeve kockore, largon forcimin e damarėve tė gjakut, shėrben si qetėsues nė sėmundjet nervore dhe shumė aftėsi tė tjera kuruese. Nė librat e mjekėsisė mund ta gjeni nė librin me emrin “ilaēe popullore”.
Nė suren “Nahl” tė Kuranit gjendet ky ajet fisnik: “Mjalti i bletės ėshtė shėrues i ēdo sėmundjeje”, njėkohėsisht Pejgamberi ynė (a.s.) nė shumė hadithe ka sugjeruar ngrėnien e mjaltit. Nė ditėt e sotme me zbulimin nga ana e mjekėsisė e veēorive tė shumta tė mjaltit, kuptohet se se me vend janė surja dhe hadithet qė flasin pėr tė. Si do ta sqarojmė faktin qė cilėsitė e vėrtetuara nga shkenca nė shekullin e XX-tė, janė sqaruar qė pėrpara 1400 vitesh nga Pronari i ēdo gjėje?
Dėshira pėr punė e bletės, vepra e saj e mrekullueshme, mjalti, na thotė nė njė gjuhė tjetėr shumė gjėra. Nė njė hadith thuhet: “Puna e paktė por e vazhdueshme ėshtė mė e dobishme dhe mė e vlefshme, se ajo punė (e madhe) qė mbaron e s’vazhdon mė”. Tani tė mendojmė rreth bletės: Ėshtė llogaritur se pėr ½ kilogram mjaltė, bletės i duhet tė bėjė 37.000 shėtitje nėpėr lule... Bletėt punėtore pėr t’i mbushur hojet, u nevojitet tė bėjnė fluturime rreth 31 milionė kilometra nė vit. Edhe pse e mbledhin pikė-pikė, dalėngadalė ato punojnė vazhdimisht, pa pushuar dhe ngordhin duke ēuar pikėn e fundit tė nektarit nė hoje. Pėr rrjedhojė tė veēorive tė tilla na japin ne njė ushqim tė tillė si mjalti.
Ashtu si Kurani na tregon neve Krijuesin, ashtu si me veprat dhe fjalėt e tij Pejgamberi ynė ne shpjegon Allahun, tė njėjtėn gjė bėn edhe libri i gjithėsisė. Tė tre kėto burime duan tė thonė tė njėjtėn gjė, si bleta me ato qė kėrkon tė thotė hadithi...
Bleta ėshtė njė pikė nė librin e gjithėsisė, por sa shumė faqe ka brenda kėsaj pike! Askush tjetėr pėrveē Allahut s’mund ta krijojė njė bletė, sepse ajo ėshtė njė vepėr e mrekullueshme!
Burimi: Dritaezemres
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Shkenc-
Jump to: