forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS Empty
PostSubject: MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS   MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS Icon_minitimeSat Apr 26, 2008 2:05 pm

MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS


Njė mrekulli e tė Dėrguarit tė Allahut, subhanehu we teala, tė cilėn e zbuluan amerikanėt pasi shpenzuan nė kėtė drejtim rreth 100 miliard dollarė, kurse para jush mund tė shihni tregimin qė ka ndodhur nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam...
Mushrikėt (politeistėt) e Mekes i thanė Pejgamberit alejhi selam: ''Nėse je besnik (nė atė qė thua) ēaje pra Hėnėn nė dysh'' dhe premtuan atė se do t’i besojnė nėse e bėn kėtė! Ishte Nata e Bedrit dhe Pejgamberi alejhi selam e luti Zotin e tij, qė t’i jepte atė qė ata mushrikė e kėrkonin prej tij.
U ēa Hėna, gjysma mbi malin Saffa dhe gjysma mbi malin Kajkuan, qė ishte pėrballė kėtij tė parit, derisa panė Shpellėn Hira nė mes tė atyre dy ēarjeve e pastaj thanė: ''Na bėri magji Muhamedi!'' - pastaj pėrsėri vazhduan: ''Nėse ai na bėri neve magji , ai nuk ka mundėsi t’u bėjė magji tė gjithė njerėzve!''
Kurse Ebu Xhehli pohoi:'' Pritni derisa tė vijnė banorėt e shkretėtirave, e nėse na lajmėrojnė pėr Ēarjen e Hėnės dijeni se ajo ėshtė e vėrtetė, e nėse jo, atėherė veē na bėri Muhammedi magji mbi sytė tanė!'' Kur erdhėn ata dhe e lajmėruan se me tė vėrtetė Hėna ėshtė ēarė, nuk i mbeti gjė tjetėr Ebu Xhehlit dhe politeistėve tjerė me tė veēse tė thonė:'' Kjo ėshtė njė magji e vazhdueshme!'' E mu pėr kėtė zbriti Fjala e All-llahut nė suren el-Kamer:
"Momenti (i katastrofės sė pėrgjithshme) ėshtė afruar dhe Hėna ėshtė ēarė (nė dysh)! Po ata (idhujtarėt) edhe nėse shohin ndonjė argument (shenjė, mrekulli) largohen e thonė :” Kjo ėshtė magji e vazhdueshme!" Dhe pėrgėnjeshtruan (Vargjet e Allahut, Vargjet e Kur’anit) dhe ndoqėn epshet e tyre, por ēdo ēėshtje arrin cakun e fundit. Dhe me tė vėrtetė qė u kanė ardhur tashmė atyre njoftime (nė kėtė Kur’an), ku ka (mjaft kėshillime) pėr t’i ndaluar ata nga e keqja). Urtėsi e pėrsosur (ėshtė Kur’ani), por (ftesa)e kėshilluesve nuk u sjell dobi atyre. Kėshtu qė (O Pejgamber a.s .), tėrhiqu prej tyre Ditėn kur thirrėsi (Israfili a.s.) kumton njė send tė tmerrshėm." (Kamer:1-6).
Pėrfundoi tregimi qė ka ndodhur nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam.

Nė njėrin nga simpoziumet e Dr. Zaglul en-Nexhar tė mbajtur nė njė Universitet te Britanisė sė Madhe deklaron: "Me tė vėrtetė mrekullia e ēarjes sė Hėnės nė kohėn e Pejgamberit alejhisselam ėshtė zbuluar nė kohėn mė tė re", e pastaj e pėrmendi njė shembull qė perforcon kėtė…
Tregon njė vėlla britanez qė ėshtė i interesuar pėr ēėshtjen e Islamit, emri i tė cilit ėshtė Davud Musa Bejtkuk, e i cili tani ėshtė udhėheqės i njė Partie Islame nė Britani, dhe i cili ka pėr qėllim zgjedhjet tė rrjedhin nė emėr tė Islamit, qė po pėrhapet nė Perėndim me kthesa tė mėdha.
Derisa ishte duke bėrė njė hulumtim pėr religjionin, njė shok i dhuroi atij njė pėrkthim tė komenteve tė Kur’anit nė gjuhėn angleze, qė posa e hapi filloi leximin nė suren El-Kamer "Ora ėshtė afruar dhe Hėna u ēa nė dysh..." pastaj i habitur tha: "A ėshtė e mundur me u ēa Hėna?" dhe e ndėrpreu leximin e Mus'hafit qė nuk e hapi mė pėr sė dyti. Dhe njė ditė derisa ai ishte ulur pranė Televizionit Britanez pėr tė shikuar njė program tė BBC, nė tė cilin spikeri bisedonte me tre shkencėtarė amerikan duke ua tėrhequr vėrejtjen atyre, Amerika shpenzon miliona madje miliarda dollarė nė projektet pėr pushtimin e hapėsirės, nė kohėn kur miliona njerėz janė tė prekur nga varfėria, kurse shkencėtarėt vazhduan duke justifikuar veten e tyre pėr kėtė gjė, e cila pati ndikim tė madh nė shumicėn e fushave tė bujqėsisė dhe industrisė etj.!
Pastaj pėrmendi njėrin nga udhėtimet mė tė mundimshme tė tyre, qė u realizua mbi sipėrfaqen e Hėnės e qė kushtoi 100 miliardė dollarė, e kėshtu shtroi pyetje spikeri duke u thėnė atyre se pėr ēfarė qėllimi Amerika po e shtrin shkencėn mbi sipėrfaqe tė Hėnės dhe shpenzon kėtė vlerė tė hollash!
Kurse shkencėtarėt ia kthyen se ata e kanė studjuar strukturėn e brendshme tė kėtij sateliti (Hėnės), pėr t’i parė pėrngjasimet e tij me Tokėn, e pastaj shtoi njėri prej tyre: "Jemi ēuditur nga njė gjė interesante, kemi parė njė shirit i pėrbėrė nga shkėmbinjtė metamorfik, i cili shirit ndante sipėrfaqen e Hėnės nga brendėsia e saj, i dėrguam kėto tė dhėna shkencėtarėve tė gjeologjisė tė cilėt gjithashtu mbetėn tė habitur nga kjo ndodhi dhe erdhėn nė pėrfundim se kjo nuk ka mundėsi tė jetė kėshtu pėrveē nėse Hėna ishte ēarė ndonjėherė mė herėt e pastaj ishte bashkuar, dhe qė kėta shkėmbinj metamorfik tė kenė qenė rezultat i kėsaj ndeshje nė momentin e bashkimit.
Pastaj vazhdoi Davud Musa Bejtkuk: "U hodha nga karriga duke u gėzuar (brohoritur) pėr mrekullinė e Pejgamberit alejhisselam qė nga mė shumė se 1400 vjet mė herėt nė qendėr tė shkretėtirės, pra i nėnshtroi All-llahu subhanehu we te'ala amerikanėt, qė tė shpenzojnė miliarda dollarė pėr t'ua treguar kėtė gjė muslimanėve, dhe se mė tė vėrtetė kjo fe ėshtė e Drejtė…!
...dhe pra, ishte Sureja El-Kamer shkak pėr Islamin e tij, qė njė kohė ishte shkak pėr kundėrshtimin e tij ndaj Islamit …!
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Shkenc-
Jump to: