forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Testet e Pranimit ne shkollat e larta

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Testet e Pranimit ne shkollat e larta Empty
PostSubject: Testet e Pranimit ne shkollat e larta   Testet e Pranimit ne shkollat e larta Icon_minitimeFri Apr 11, 2008 10:10 am

Testet e Pranimit ne shkollat e larta

--------------------------------------------------------------------------------

Testet e Pranimit ne shkollat e larta

Kush eshte i interesuar per shkollat e larta ne Tirane le te sjelle ketu tekste te ndryshme per pranimin ne Universitete.

Po e nis vete me Fakultetin Juridik.

TESTI I PĖRGJITHSHĖM

1. Cili nga drejtimet e mėposhtme letrare u ndikuat nga Frojdi, Ibseni dhe Pirandelo?
A. Drama surrealiste
B. Drama psikologjike
C. Drama problemore
D. Teatri absurd
E. Pa pėrgjigje
2. Nė fund tė romanit “Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo” tė Dritėro Agollit, shoku Zylo hiqet nga posti i tij.Pse?
A. Pėr paaftėsi
B. E zėvendėson njė klan tjeter
C. Kundėrshtoi eprorėt e tij
D. I ofrojnė njė post mė tė mirė.
E. Pa pėrgjigje
3. Pėr cilin nga personazhet e mėposhtme, rastėsia bėhet pėrcaktuese e veprimeve?
A. Santiago (“Plaku dhe deti” – Heminguej)
B. Mėrsoi (“I Huaji” – Kamy)
C. Gregori Zamsa (“Metamorfoza” – Kafka)
D. Hoze Arkadio (“100 vjet vetmi” – Markes)
E. Pa pėrgjigje.
4. Cfarė i bėn fatalistė heronjtė e Hemiguejit?
A. Pamundėsia pėr tė ndryshuar botėn
B. Karakteri i dobėt.
C. Dhimbja e shkaktuar nga dhuna shoqėrore.
D. Mundėsia e dėshirės pėr t’u pėrballuar me vėshtirėsitė.
E. Pa pėrgjigje.
5. Pse themi se romani me shprehje dhe strukturė moderne duhet lexuar ndryshe nga romani tradiocional?
A. Sepse heroi pozitiv nė qendėr tė tij ka disa specifika tė papėrsėritshme,
B. Ai ėshtė ndėrtuat mbi simbole dhe alegori,
C. Rrethanat historike paraqiten mė me vėrtetėsi dhe mė tė detajuara,
D. Analiza e personazheve ėshtė e thellė dhe e shumėplanėshe.
E. Pa pėrgjigje.
6. Cfarė lloji ėshtė romani “Lumi i vdekur” i Jakov Xoxės?
A. Historik
B. Filozofik
C. Satirik
D. Social
E. Pa pėrgjigje
7. Nė cilin prej romaneve tė mėposhtėm trajtohet nga pozita komike tema e luftės midis mediokritetit dhe talentit, aftėsisė dhe paafėsisė?
A. Nėpunėsi i pallatit tė ėndrrave. (Ismail Kadare)
B. Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo ( Dritėro Agolli).
C. Odin Mondvalsen (Kasėm Trebeshina)
D. Rrathė (Martin Camaj)
E. Pa pėrgjigje.
8. Pse nė Kosovė poezia bashkėkohore ėshtė larg strukturave tė hapura tė kuptimėsisė dhe shkon deri ne kufinjtė e hermetizimit?
A. Pėr tė krijuar tipare tė vecanta tė stilit.
B. Pėr tė pasuar frymėn e letėrsisė bashkėkohore evropiane.
C. Pėr tė pasqyruar mė me vėrtetėsi realitetin
D. Pėr t’i shpėtuar cenzurės.
E. Pa pėrgjigje

9. Gjeni alternativėn me fjalėn e shkruar gabim.
A. Dhoma ishte shumė e crregullt.
B. Ai iu shmang takimit me tė.
C. Ajo qė u bė nuk shbėhej mė.
D. Cdo gjė qė do tė ndodhte, ai e kshte marrė parasysh.
E. Pa pėrgjigje.
10. Gjeni alternativėn me fjalėn e shkruar saktė.
Njerzit po dilnin nga __________________ grupe –grupe.
A. Shtėpija
B. Shpija
C. Shtėpia
D. Shpia
E. Pa pėrgjigje.
11. Gjeni alternativėn e saktė ku fjala mbrėmje pėrdoret si
kryefjalė?
A. Sot kaluam njė mbrėmje tė bukur.
B. Mbrėmja e sotme kaloi me tė vėrtetė bukur.
C. Njė mbrėmje si e sotmja s’kam pėr ta harruar.
D. Nga mbrėmja e sotme mėsova shumė gjėra.
E. Pa pėrgjigje.
12. Nė fjalinė “Djali iu kthye kafshės pėr ta pėrzėnė, por pastaj ndėrroi mendje” gjeni alternativėn e saktė tė fjalės sė nėnvizuar me me antonimin e saj.
A. dėboj
B. bindur
C. ndjellė
D. trembur
E. Pa pėrgjigje.
13. Zona me klimė mesdhetare kodrinore dallohet nga zona me klimė mesdhetare fushore nga
A. ulja e temperaturave
B. ulja e sasisė sė rreshjeve
C. ulja e ditėve me dėborė.
D. Rritja e periudhės sė vegjetacionit.
E. Pa pėrgjigje.
14. Cila qendėr barike sjell mot tė kthjellėt dhe tė ngrohtė nė vendin tonė?
A. Azoret
B. Groenlanda
C. Siberia
D. Islanda
E. Pa pėrgjigje.
15. Krahina Malore Qėndrore ndahet nė dy pjesė kryesore nga lugina e
A. Matit
B. Devollit tė Sipėrm
C. Semanit tė Poshtėm
D. Shkumbinit tė Mesėm
E. Pa pėrgjigje
16. Cilat toka tė zonalitetit vertikal nė vendin tonė zėnė sipėrfaqe mė tė madhe?
A. Tė kafejta
B. Tė murrme pyjore
C. Tė hinjta kafe
D. Livadhore – malore.
E. Pa pėrgjigje
17. Koncepti i arritjes sė ataraksisė qė mbėshtetet tek mospasja frikė nga asgjė, u pėrket
A. epikurianėve
B. skeptikėve
C. sofistėve
D. stoikėve
E. Pa pėrgjigje
18. Thėnia “Nicja – filozof me cekic nė dorė” do tė thotė
A. mohim i mendimit filozofik tė mėparshėm
B. Pėrmbysje e sistemit tė kaluar
C. Historia kėrkon vazhdimisht refleksion.
D. Zgjidhje pėrfundimtare e problemeve
E. Pa pėrgjigje.
19. Cili nga filozofėt e mėposhtėm shprehej se pushteti duhet tė shikojė?
A. Bentami
B. Platoni
C. Serresi
D. Veberi
E. Pa pėrgjigje
20 . Cdo tė thohė teza e Platonit “mbret-filozof”?
A. Pushteti duhet tė flas.
B. Pushteti tė jetė anonim
C. Shoqėrinė ta drejtojė individi.
D. Tė drejtojė mė i dituri.
E. Pa pėrgjigje.
21. Njė qytet ka nevojė tė gjej para pėr tė ndėrtuar njė shkollė tė re. Taksa qė do tė rritej mė tepėr ėshtė.
F. taksė mbi tė ardhurat
G. taksė mbi shitjen
H. taksė sigurimit social.
I. taksė mbi pasurinė.
J. Pa pėrgjigje.
22. Sasia e tė mirave dhe shėrbimeve qė prodhohen nė njė ekonomi tė komanduar pėrcaktohen nga
A. Kėrkesat e individėve pėr tė siguruar fitime.
B. Planet ekonomike tė miratuara
C. Kėrkesa dhe oferta nė treg.
D. Tendenca pėr tė ulur vazhdimisht cmimet.
E. Pa pėrgjigje.
23. Nė qoftė se qeveria vendos njė cmim dysheme mbi cmimin e tregut tė vezėve, cila nga tė mėposhtmet do tė ndodh?
A. Njė kėrkesė e tepėrt pėr vezė.
B. Njė ofertė e tepėrt pėr vezė.
C. Njė rrije nė ofertėn e vezėve
D. Njė rėnie nė kerkėsėn pėr vezė.
E. Pa pėrgjigje.
24. Reklama mė tepėr ndikon nė
A. tė ardhurat e konsumatorit
B. paketimin e njė produkti
C. cmimin e njė produkti
D. prodhimin e pėrgjithshėm kombėtar. (GNP)
E. Pa pėrgjigje.
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Testet e Pranimit ne shkollat e larta
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Arsimi-
Jump to: