forumi yn
 
HomePortalSearchRegisterLog in

Share
 

 Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa

Go down 
AuthorMessage
Bujari-Elhati
Admin
Bujari-Elhati

Posts : 90
Join date : 2008-04-08

Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa Empty
PostSubject: Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa   Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa Icon_minitimeFri Apr 11, 2008 10:01 am

Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa

--------------------------------------------------------------------------------

Binjaket trevjecare kineze, vella e moter Ce Xen dhe Ce Fan Xhuan nga Shanduni i Shanghait, jane regjistruar ne librin e rekordeve Guinness, sepse lexojne 2.400 karaktere (shenja shkronjash kineze) dhe 1000 fjale ne anglisht. Vajza ka filluar ti lexoje gazetat pa gabime qe ne moshen 1 vjec e 6 muaj. Si krahasim i aftesive permendet fakti se per shkrim leximin cdo njeri ne Kine duhet te dije minimalisht 3.000 karaktere, ndersa nje akademik di prej 80.000 - 100.000 karaktere te leksikut kinez.
Back to top Go down
https://bujari-elhati.forumotion.com
 
Trevjecaret Qe Lexojne Pa Pengesa
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Bujari-Elhati :: Bujari-Elhati.forum3.info-Diskutime Shoqrore :: Arsimi-
Jump to: